Kilka słów na temat opłacalności LPG autogas

Auto na gaz jest nadal najbardziej opłacalną opcją z tych, które są powszechnie dostępne w naszym kraju. Cena tego paliwa jest niższa średnio o połowę od ceny benzyny. Nic więc dziwnego, że coraz więcej kierowców decyduje się na montaż instalacji autogas LPG.

 Komu instalacja LPG autogas rzeczywiście się opłaca?

Właściciel auta powinien dobrze przekalkulować częstotliwość podróżowania. Liczy się przede wszystkim ilość przejechanych kilometrów każdego miesiąca. Ważne są również jego plany dotyczące posiadania samego pojazdu. Może okazać się, że auto na gaz zostanie sprzedane jeszcze zanim inwestycja w instalację LPG autogas się zwróci.

 Na co może liczyć kierowca?

Nie da się ukryć, że inwestycja w montaż instalacji gazowej wiąże się ze sporym wydatkiem. W zależności od wybranego warsztatu oraz jakości poszczególnych komponentów taka instalacja kosztować może od 2 000 do nawet 15 000 złotych. Pod uwagę należy też wziąć rodzaj silnika, model auta oraz oczekiwania nabywcy. Części instalacji muszą być odpowiednio dopasowane, by mogły służyć w pełnej sprawności. Nigdy nie należy obcinać kosztów poprzez nabywanie złej jakości części albo używanych komponentów. Nie warto również oszczędzać na wiedzy, umiejętnościach i doświadczeniu fachowca, który ma dokonać założenie instalacji autogas LPG.

Inwestycja nie zwróci się już po miesiącu standardowej jazdy na gazie. Podobno w pierwszym roku użytkowania pojazdu, zwraca się średnio 30% wniesionego wkładu. Najczęściej na opłacalność trzeba czekać około 2 lat. Jeśli jednak nie zamierzamy zmieniać auta, to na pewno decyzja o instalacji gazowej w samochodzie została podjęta właściwie.

 LPG autogas w nowych autach

Ogromną popularność samochodów na gaz i opłacalność ich posiadania potwierdzają sami producenci aut. Z salonów samochodowych wyjeżdża coraz więcej pojazdów, w których standardowym wyposażeniem jest instalacja gazowa. Dzięki temu już od początku powstawania auta stawia się na jego tanią eksploatację. To korzystne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że przeciętny polski kierowca tylko w ciągu jednego miesiąca wydaje na paliwo jakieś 400 złotych. Jeśli można te koszty zmniejszyć prawie o połowę, to czemu z tego nie skorzystać? Kierowcy, którzy jeszcze nie mają auta na gaz, powinni się szybko decydować. Potem pozostaje już tylko wybranie odpowiedniego warsztatu oraz stacji paliw, która serwuje dobrej jakości gaz. Warto wiedzieć, że ten w Polsce jest nieco zanieczyszczony. Podczas gdy na Zachodzie po przejechaniu 30 000 km filtry są nadal czyste, w polskich autach należy je czyścić po przejechaniu tylko 10 000 km.\

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*