Raport oddziaływania na środowisko – co to?

Raport oddziaływania na środowisko jest podstawowym dokumentem w postępowaniu o wydanie decyzji w sprawie realizacji przedsięwzięcia, które może w jakiś sposób wpłynąć na środowisko. Działalność związana z emisją gazów, cieczy i ciał stałych, która może mieć szkodliwy wpływ na środowisko, musi zostać poddana ocenie. Badanie wpływu na środowisko warunkowane jest normami prawnymi ustalonymi przez Unię Europejską.

Jak przygotować raport?

Dokumentacja powinna być zgodna z przepisami UE, dlatego warto zwrócić się do odpowiednich ekspertów o pomoc przy sporządzeniu raportu. Powinien zawierać on m. in. opis planowanego przedsięwzięcia, opis elementów środowiska, które będą objęte ryzykiem oddziaływania przedsięwzięcia, opis znajdujących się w pobliżu pomników i zabytków przyrody, opis przewidzianego oddziaływania na środowisko oraz opis działań zapobiegawczych, które ograniczą negatywny wpływ na środowisko.

Przygotowaniem raportu zajmują się kancelarie prawne, które świadczą również usługi konsultingowe. Można się do nich zgłosić w celu wyceny raportu oraz uzyskania odpowiedzi na pytania w związku z planowaną inwestycją.

Więcej o ocenie oddziaływania na środowisko znajdziecie na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*